Obnovení pivovaru, nová expozice vojenství nebo druhá Květná zahrada. Vyškov má na následující roky velké plány se zámkem a pivovarem. Město si nechalo vypracovat ucelenou vizi toho, jak se v následujících letech toto místo promění.
Ještě na konci 19. století tvořil vyškovský zámek, přilehlá zahrada a pivovar celek, který navazoval na centrum města. K tomu se chce vedení vyškovské radnice vrátit.
„Naším záměrem je udržet kontinuitu celého prostoru, navázat na mistrovství tehdejších stavitelů a zahradníků, ale zároveň dát zámku význam blízký dnešní době,“ říká k projektu jeden z jeho tvůrců, architekt Petr Všetečka z ateliéru Transat architekti.
Dvě části vyškovského zámku – starý a nový – jsou v současnosti majetkově i funkčně odděleny.
Zatímco v prvním provozuje své expozice Muzeum Vyškovska, jehož zřizovatelem je Jihomoravský kraj, Nový zámek patří městu a část se nyní pronajímá.
Architekti se tedy zaměřili na tu část, kterou vlastní město a navrhli její opravu v duchu kolem roku 1734. Obnoven bude především velký barokní sál s kapacitou 130 až 170 míst ve druhém patře, který je navržen ve variabilní podobě s přemístitelným pódiem.
V plánu je také vybudování expozice moderní armády, zdůrazňující nadregionální význam tématu a propojení s Vyškovem, jenž je s vojenstvím tradičně spjat. „Téma vojenství lze navíc snadno uchopit interaktivně, nejen jako statickou výstavu věcí a textů. Citlivé a přitom kreativní zpracování může být lákadlem pro různé věkové skupiny a návštěvníky od nás i ze zahraničí,“ slibuje si od takto zaměřené expozice místostarosta Josef Kachlík.
První dvě fáze vyjdou na 255 milionů
Architekti se zaměřili i na barokní zámeckou zahradu, jejíž podoba vycházela ze stejné idey jako slavná Květná zahrada v Kroměříži, ale dnes z ní zbylo už jen torzo.
„Pokud by se podařilo ideově ji propojit se sousedními areály zooparku a jízdárnou v Šafářově dvoře, získala by zcela nové kvality,“ přibližuje architekt Robert Václavík. Obnova zahrady počítá s vybudováním skleníku s kavárnou i novými vodními prvky.
S rekonstrukcí Nového zámku, dostavbou bašty a zázemí nové expozice se počítá v prvních dvou fázích, které vyjdou na 255 milionů korun.
Mnohem déle si však Vyškované počkají na obnovení pivovaru, s nímž má město také plány. Architekti tady navrhují menší pivovar a kulturně-gastronomické zařízení.
„Pivovar je stále součástí soudního sporu, takže ministerstvo zemědělství ho nemůže prodat. Dokud nebude soudní spor ukončen, nepohneme se z místa,“ vysvětlil šéf radnice Karel Jurka s tím, že se s ministrem Miroslavem Tomanem dohodli, že připraví studii na využití pivovaru. Ten by pak město podle něj mohlo získat za zvýhodněných podmínek či převodem.
Celá oprava je rozdělená do pěti fází a podle odhadů města vyjde na 766 milionů korun. „Částky, o kterých se bavíme, jsou obrovské. Máme však k dispozici ucelenou vizi, která citlivým a historicky poučeným způsobem přistupuje k významné městské památce a která, pokud se shodneme na její realizaci, může pozvednout význam Vyškova,“ podotkl starosta s tím, že finance bude město čerpat z různých zdrojů a doba přestavby celého komplexu bude postupná.
Zdroj: idnes.cz