Brno je dalším městem, které omezilo sekání trávníků, aby zabránilo vysychání půdy. Nezvyklou podobu získávají v těchto dnech travnaté plochy v městské části Brno-Lesná nebo v Novém Lískovci. Správci zeleně tam zavádějí takzvanou mozaikovou seč.
Medlánecké kopce nad Brnem jsou přírodní památkou stepního charakteru a domovem vzácných rostlin a hmyzu. Ochránci přírody se jim ho snaží zvelebit takzvaným mozaikovým sečením.
„Vybíráme místa, kde se nacházejí především chráněné druhy rostlin, a těm se vyhýbáme. Pak to jsou plochy, kde se vyskytují nežádoucí druhy, jako je třtina nebo ovsík, ty vysekáváme, a ostatní plochy, které nám víceméně nevadí, ty ponecháváme bez zásahu,“ vysvětlil postup vedoucí úseku Péče o přírodu Rezekvítek Vilém Jurek.
Vysoká tráva a luční kvítí, kterou na nesečených ostrůvcích nechávají, pomáhá krmit hmyz, zadržovat vodu a snižovat prašnost. Inspirovali se v zahraničí. „Většinou to máme tak, že se snažíme minimálně dvacet procent nechat neposečeného, ale mnohdy to jde třeba i na padesát procent,“ řekl ekolog.
Je to vhodný kompromis
Mozaiková seč se čím dál častěji objevuje nejen v přírodních památkách a rezervacích, ale i ve městech. Začali s ní i v bněnské Lesné, zatím v okolí Čertovy rokle. Postupně se ale má rozšiřovat.
„Je to vhodný kompromis, kdy kolem cest a laviček trávu vysekáváme, tak aby mohli lidé venčit psy. Případně na těch loukách, které jsou rekreační, tak aby si mohly hrát děti, a tam, kde ten pohyb není tak velký, tak necháváme, co tam vyroste,“ vysvětlil starosta Brna-sever Martin Maleček (Hnutí SOL).
Názory na vysoké trávníky se mezi místními liší. „Je to dobře, že se to nechává trochu vyrůst,“ míní jedna z místních obyvatelek. „Já s tím nejsem moc spokojená. Protože je tady pak spousta klíšťat,“ oponuje druhá.
Zdroj: Ceskatelevize.cz