Jihomoravský kraj vyčlenil pro rok 2024 15 milionů pro obce ve znevýhodněných částech kraje. Peníze mohou použít třeba na technické sítě či na rozvoj bydlení nebo podnikání.
Až jeden milion korun mohou dostat obce například na technické sítě, na koupi nebo rekonstrukci domu k bydlení nebo na objekty pro podnikání. Druhý ročník dotačního titulu Podpora bydlení a podnikání ve vybraných rozvojově znevýhodněných územích Jihomoravského kraje schválila v lednu rada kraje. STAN je její součástí a dlouhodobě tlačí na podporu venkovských regionů.
Alokované zdroje v dotačním titulu se oproti loňsku zvýšily o pět milionů na letošních 15 milionů. Cílem dotací je zabránit odlivu obyvatel z rozvojově znevýhodněných částí kraje a pomoc obcím s vytvářením lepších životních podmínek.
Cílovou skupinou jsou obce s počtem obyvatel do tří tisíc obyvatel na území Jihomoravského kraje, které se nacházejí ve vybraných rozvojově znevýhodněných územích kraje, tj. územích, kterým je potřebné věnovat pozornost a zaměřit se na jejich podporu (jako příklad může posloužit třeba oblast Horňácka na Veselsku, Vranovska na Znojemsku nebo třeba Podluží na Hodonínsku a Břeclavsku).
Pro ještě menší obce je pak schválený už 7. ročník dotačního programu na podporu venkovských prodejen. „Kraj podpoří prodejny v obcích s méně než 750 obyvateli, letos jsou na tento účel alokovány tři miliony korun,“ řekl krajský předseda výboru pro regionální rozvoj Radomír Pavlíček.
Dotační program je zaměřený na udržení chodu venkovských prodejen potravin v místech, kde jediný obchod se sortimentem potravin není schopen bez podpory obce pokračovat v provozu. Požádat může obec s méně než 750 obyvateli s jedinou prodejnou potravin. Maximální požadovaná dotace je 100 000 Kč.
Obce s bezobslužnými prodejnami budou moct požádat o finanční podporu ve státním programu Obchůdek 2021+, který se chystá i v letošním roce.