Koronavirová nákaza a s ní související uzavírání škol je příčinou toho, že v nemocnicích i sociálních zařízeních chybí personál. Pomoci musí dobrovolníci.
První případ nákazy koronavirem se objevil v minulém týdnu v břeclavském Domově seniorů. I když se na tuto možnost domov připravoval a je dostatečně vybaven materiálními věcmi, naráží na jiný problém – chybí lidé.
„Protože se zavřely školy, nastává to, co nás na jaře trápilo nejvíc – nedostatek personálu,“ potvrdil místostarosta Břeclavi Jakub Matuška a prostřednictvím sociálních sítí požádal o pomoc. „Sháníme do domova lidi, kteří by byli ochotni starat se o klienty. Vlastně není ani třeba žádných dalších znalostí, ty jsou ale samozřejmě výhodou. Budu rád, když se přihlásí ti, kteří jsou ochotni nějakým způsobem pomoci s péčí o klienty,“ vyzval.
A s podobnou výzvou se na lidi obrátila i nemocnice v Kyjově. „S ohledem na zvýšený objem poskytované péče v souvislosti s covidovou situací a jen omezený počet zaměstnanců hledáme brigádníky na výpomoc,“ vyzvali v nemocnici s tím, že shánějí nejen lidi se zkušenostmi ze zdravotnického provozu, jako například bývalé zdravotní sestry, zdravotnice na mateřské dovolené a podobně, ale třeba i dobrovolníky, kteří by byli ochotni hlídat děti zdravotníků během pracovního dne.
Do pomoci už se tady zapojily například studentky zdravotních škol – budoucí sestřičky. „Nabídky přicházejí a to je dobře. Připravujeme se na další dny. Očekáváme, že covid pozitivních bude přibývat a stejně tak i hospitalizovaných. Proto potřebujeme mít jistotu, že náš stávající personál budeme moci přesunout na jiná oddělení. Dobrovolníky prozatím evidujeme a budeme je postupně podle potřeby oslovovat,“ sdělil mluvčí nemocnice Filip Zdražil.
Lidí ochotných pomoci je ale dost i mimo zdravotnická zařízení. Například v Hustopečích se s novými opatřeními samovolně znovu aktivovala skupina Hlídačka, která dobře fungovala už na jaře. Na Facebooku vzájemně propojuje ty, kteří pomoc potřebují a ty, kteří ji mohou poskytnout. Momentálně se na ní objevují hlavně poptávky po doučujících.
Pomoc tu ale najdou třeba i senioři, kteří potřebují pomoci s nákupy nebo vyzvednutím léků. A na stejném principu funguje i telefonní linka, již pro osamělé seniory zřídili v Mikulově. V pracovní dny od osmi do dvou hodin mohou volat na čísla 519 444 607, případně 519 444 532.
V Břeclavi zatím dobrovolnická aktivita nebyla potřeba. A tak se město soustředí hlavně na podporu nemocnice. „Vyčlenili jsme budovu pro případné karantény, pokud bude třeba. Bývalá policejní ubytovna nebude letos sloužit jako útulna pro bezdomovce, ale jako zařízení pro případnou pomoc lidem, kteří budou v karanténě. Nabídli jsme ji Jihomoravskému kraji s tím, že ji může využít nemocnice, nebo kraj samotný. Doufám ale, že na to nedojde,“ poznamenal místostarosta Matuška.
Zato naplno už se zapojují dobrovolníci z centra Dobromysl. Využívá je hodonínská nemocnice. „U hlavního vchodu do naší nemocnice opět funguje triáž, tedy kontrola pacientů, jako v jarních měsících. Zjednodušeně řečeno jde o jakési síto, jehož cílem je zachytit mezi příchozími do budovy ty, kteří jsou v podezření, že by mohli být koronavirem nakažení či jsou pozitivní. Měření teploty a vyplňování dotazníku mají na starosti právě dobrovolníci,“ upřesnila mluvčí nemocnice Hana Raiskubová.
Dobrovolníky koordinuje Ondřej Husek. Ti, kteří by jejich řady chtěli rozšířit, mohou volat na jeho telefon 702 125 564.
Restauracím, které vládní opatření uzavřela, zase pomáhá Centrála cestovního ruchu jižní Moravy. Ta vytvořila online mapu otevřených okének a rozvozů, která pokrývá mnoho jihomoravských podniků a vznikla pod projektem Gourmet jižní Morava.
Rozvozy obědů zajišťuje i většina kyjovských restaurací. Ty strážnické mají dokonce jednotnou webovou stránku www.straznice.cz/dajmejidlo. Vytvořil ji místní grafik Jiří Wasserbauer. „Snažím se seznam i informace v něm neustále aktualizovat. A to tak, aby lidé měli přehled, která zařízení nabízejí prodej přes okénko nebo i s rozvozem,“ řekl k oboustranné pomoci Wasserbauer.
Ve městech se znovu rozjíždí i dobrovolnické aktivity na pomoc seniorům.
Zdroj: týdeník 5+2 dny