Lídři sedmi jihomoravských kandidátek pro krajské volby. Zleva Lukáš Dubec (Piráti), Jan Grolich (KDU-ČSL), František Lukl (STAN), Jiří Nantl (ODS), Marek Šlapal (ČSSD), Jan Vitula (Spolu pro Moravu) a dvojka hnutí ANO Milan Vojta. Foto: Jiří Salik Sláma
Lídři sedmi jihomoravských kandidátek pro krajské volby. Zleva Lukáš Dubec (Piráti), Jan Grolich (KDU-ČSL), František Lukl (STAN), Jiří Nantl (ODS), Marek Šlapal (ČSSD), Jan Vitula (Spolu pro Moravu) a dvojka hnutí ANO Milan Vojta.
Sucho, sociální služby a nedostatek peněz ze státního rozpočtu. To považuje sedm lídrů jihomoravských krajských kandidátek za největší problémy, které bude potřeba vyřešit v dalším volebním období. Každý z nich ale nabízí jiný recept. Představili je v první velké debatě v úterý v brněnském Impact Hubu.
„Na sociální služby chybí v kraji minimálně tři sta milionů korun. Lidé většinou nechtějí trávit poslední roky života v domech s pečovatelskou službou. Proto jsme o sto dvacet úvazků navýšili terénní služby a prodloužili je na dvanáct hodin denně, čímž jsme trochu odlehčili pobytovým službám,“ popsal náměstek hejtmana pro sociální věci Marek Šlapal (ČSSD).
S důrazem na terénní služby spíš než na umísťování seniorů do ústavů a na to, aby zůstávali co nejdéle v místě, kde žili často celý život, souhlasili všichni z lídrů. „Vacenovice, kde máme starostku Janu Bačíkovou, to například řeší tak, že vybudovaly seniorský dům uprostřed obce. Starší člověk si tam může pronajmout byt a zůstat ve své komunitě,“ popsal Jiří Nantl (ODS).
Podle něj budou mít lidé při postupném prodlužování délky života čím dál víc volného času. „Práce bude méně. Když budeme třetinu života v důchodu, institucionální řešení typu domovy s pečovatelskou službou při stále větším počtu starých lidí nebude možné,“ myslí si Nantl. S tím souhlasil i Jan Vitula (Spolu pro Moravu), který podotkl, že terénní péče je také výrazně levnější než pobytové služby.
Podle krajského radního pro zdravotnictví a dvojky kandidátky hnutí ANO Milana Vojty není systém připravený na demografický vývoj. Pokud ANO zůstane v koalici i příští volební období, hodlá prosadit kromě rekonstrukcí a výstavby domovů pro seniory i další možnosti. „Chceme do této oblasti pustit víc soukromých investorů,“ upřesnil Vojta.
Podle Jana Grolicha, lídra KDU-ČSL a starosty Velatic, ale kraj v současnosti přednostně financuje hlavně svoje příspěvkové organizace. „Srovnatelné peníze by měly dostávat všechny, které se starají o seniory. Protože terénní služby jsou levnější, ale hůře dostupné. Setkal jsem se s tím, že senioři říkají svým rodinám, že radši půjdou do domova důchodců, aby je neobtěžovali náročnou péčí. Je tedy potřeba posílit i odlehčovací služby pro pečující rodiny,“ popsal Grolich.
Jihomoravský kraj
Žije zde 1,2 milionu obyvatel, z toho v Brně asi 400 tisíc.
Roční rozpočet kraje je 7,8 miliard. Z toho 2,5 miliardy šlo v roce 2019 na dopravu, 1,1 miliardy do školství a 822 milionů do zdravotnictví.
Šedesát procent plochy kraje tvoří zemědělská půda.
„Osm z deseti Čechů by nejradši zůstalo ve stáří doma s rodinou, takže jsme také pro větší důraz na terénní a odlehčovací služby. Možností je v rámci komunitních služeb spojit předškolní vzdělání dětí s volným časem seniorů,“ myslí si jednička jihomoravských Pirátů Lukáš Dubec.
Jihomoravský kraj má extrémně nízký příspěvek z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na hlavu na sociální služby. „Zatímco u nás je to tisíc dvě stě korun na rok, v sousedním Zlínském kraji je to o pět set korun víc. To je půl miliardy rozdíl ročně,“ připomenul Vitula.
Starosta Kyjova a jednička hnutí STAN František Lukl dodal, že MPSV nezvyšovalo maximální výši úhrad za sociální služby sedm let, což se odrazilo v rozpočtu kraje.
„Musíme se připravit na změnu klimatu“
Sucho bylo druhým tématem, které nejpalčivěji trápí jižní Moravu a na němž se všichni lídři kandidátek shodli. Jihomoravský kraj je nejsušší v republice, na řadě míst bývá sucho dlouhé měsíce. Proto se také tisíce lidí nedávno postavily proti plánované těžbě štěrkopísků na Hodonínsku , která by mohla ohrozit zdroj pitné vody pro sto čtyřicet tisíc lidí. Kraj podal v této věci žalobu, těžbě chtějí zabránit i kandidáti do krajských voleb.
Ohledně sucha hodlají sázet především na opatření v krajině, která zadrží vodu, jako je výsadba stromů nebo zakládání mokřadů a tůní.
„Lepší hospodaření s vodou musí být předmětem národní strategie. Největším úskalím těchto opatření je ale to, jak na nich zainteresovat soukromé vlastníky pozemků a pronajímatele. Chtěli bychom například zřídit na kraji poradenský systém pro malé vlastníky půdy. A věnovat se inovacím v zemědělství, které by ochránily půdu a vodu v ní,“ popsal Nantl, který je ředitelem výzkumného centra CEITEC, jež spadá pod brněnskou Masarykovu univerzitu
Lídři STAN a ČSSD budou kvůli zvýšení množství vody v krajině prosazovat na jižní Moravě zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží. Víc vody se vsákne do půdy a zůstane v ní déle a také přibude voda, jíž se mohou zavlažovat okolní pole.
Podle kandidáta ANO Vojty by měly v kraji také postupně mizet velké lány polí. „Některé oblasti jsou už teď téměř polopouští. To je způsobeno desítkami let zemědělské devastace krajiny. Velmi by pomohlo také propojení vodárenské soustavy a systematické opravy infrastruktury. Starými potrubími unikají bez užitku desítky tisíc litrů pitné vody ročně,“ podotkl Vojta.
„Současná mladá generace naučila lidi třídit odpad díky školám. Je potřeba udělat to podobně s vodou,“ nabídl recept Grolich.
Podle Vituly se některá opatření proti suchu dají udělat docela rychle. „Například obnovit slepá ramena řek a meandry nebo rozparcelování velkých lánů na menší. Změna klimatu je ale už nezvratná, na krajské úrovni se mnoho už udělat nedá. Musíme se na ni taky připravit,“ řekl starosta Židlochovic.
S tím nesouhlasil Lukl, který si myslí, že největší úkoly v zabránění suchu mají právě obce a zemědělci ve spolupráci s krajem.
Debatu představitelů demokratických stran zastoupených v krajském zastupitelstvu uspořádali jihomoravští Mladí lidovci.
Zdroj: denikn.cz